Czarnków - oficjalna strona miasta - www.czarnkow.pl - Jubileusz 95 lat Wladyslawa Pilawskiego




 
www.czarnkow.pl - Jubileusz 95 lat Wladyslawa Pilawskiego

 

Dziękujemy Panie Władku

 

Taki napis widniał nad sceną Czarnkowskiego Domu Kultury w piątek 16 stycznia, podczas uroczyście obchodzonego jubileuszu 95 urodzin płk. Pożarnictwa w stanie spoczynku Władysława Pilawskiego. Jubilatowi dziękowali przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich, liczne grono braci strażackiej oraz rodzina za to, że był i jest wychowawcą, nauczycielem i wzorem do naśladowania.

 

Przeżyć 95 lat i móc zapisać cały ten okres złotymi zgłoskami to rzecz niezwykła, bo zaledwie nieliczni potrafią tego dokonać. Do nich należy Czarnkowianin Władysław Pilawski, z którego mieszkańcy miasta są niezmiernie dumni. Już wcześniej wyrazili mu już wyrazy uznania, przyznając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czarnkowa. Bo czyż mogło być inaczej, skoro Władysław Pilawski to „człowiek – orkiestra”. Nie tylko osiągnął ogromny sukces osobisty, ale wiele splendoru przyniósł miastu. Kiedy przeszedł na emeryturę, nie spoczął na laurach. I choć jest już osobą wiekową, stale zadziwia jasnością umysłu i siłą charakteru. Jako członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego-Koła w Czarnkowie, jest autorem części opracowania poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu w Czarnkowie i rejonie Czarnkowa. Czynnie uczestniczy w pracach Towarzystwa, mającego przybliżyć wydarzenia tamtych lat - tym cenniejsze iż w trakcie ich trwania miał zaledwie 5 lat. Do dnia dzisiejszego bardzo aktywnie współpracuje zarówno z Towarzystwem jak i z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, a także z Komendami Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Poznaniu i Czarnkowie. Trudno się więc dziwić, że gośćmi 95 urodzin jubilata było grono znamienitych gości. Przybył więc Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Komendant Główny Straży Pożarnych RP nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki - st. bryg. Wojciech Mendelak, generałowie brygady Teofil Janowski, Feliks Dela i Adam Szkuta, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz liczne grono strażaków Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Czarnkowie i rodziny.

Na wstępie członek rodziny jubilata Mariusz Łukasiak przedstawił bogaty życiorys pułkownika, prezentując jednocześnie dziś już historyczne zdjęcia. Zebrani w ciągu kilkunastu minut wysłuchali tego, czemu jubilat poświęcił 95 lat swego życia. I choć relację podano w maleńkiej „pigułce”, o życiu pułkownika można napisać nie jedną książkę. Po prezentacji życia i zasług jubilata, goście zwiedzili poświęconą mu wystawę, a następnie ustawiła się do niego ogromna kolejka z kwiatami, życzeniami i upominkami. Jako ostatni życzenia od wszystkich pracowników czarnkowskiej kultury złożył pułkownikowi dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek, zapowiadając jednocześnie prezent w postaci urodzinowego koncertu chóru męskiego „Harmonia”. A jubilat? Był wzruszony ogromem życzeń, serdeczności, upominków, kwiatów. I dziękował wszystkim, za wszystko.

Marek Ambicki

FOTORELACJA:














fot.: M. Łukasiak


opracowanie fotogalerii: promocja@czarnkow.pl




 

 

Władysław Pilawski

 

Pan płk. poż w stanie spoczynku Władysław Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie w rodzinie wielodzietnej. Miał sześciu braci i pięć sióstr. Jego ojciec był kupcem i aktywnym działaczem strażactwa ochotniczego.

         Władysław Pilawski w roku 1933 jako ochotnik służył w Wojsku Polskim. Już  w roku 1934 rozpoczyna służbę strażacką w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Po odbyciu przeszkolenia pożarniczego w 1935 roku podejmuje pierwsza pracę zawodową jako instruktor pożarnictwa w Rawiczu i Krotoszynie, a po ukończeniu kursu oficerskiego w 1936 roku, pracuje w Łodzi a następnie w Okręgu Wojewódzkim Związku Straży Pożarnych w Poznaniu.

W roku 1939 był uczestnikiem  kampanii wrześniowej jako żołnierz Armii Poznań. Okres okupacji pan Władysław spędził pracując w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Równocześnie był żołnierzem ruchu oporu w szeregach Armii Krajowej oraz kierował strażackim ruchem oporu „SKAŁA”. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę organizuje ochronę przeciwpożarową na ziemiach odzyskanych: w Pile, Zielonej Górze i Szczecinie.

W roku 1950 zostaje przeniesiony ze stanowiska Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu do Komendy Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. W roku 1953 dwukrotnie aresztowany i przesłuchiwany w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, uwalnia się dzięki swojej postawie etycznej, ze stawianych zarzutów. Represje jednak nie omijają p. Władysława i 26 stycznia 1954 roku zostaje zwolniony ze służby. W wyniku przeobrażeń jakie miały miejsce w Polsce w roku 1956, nastąpiła również zmiana w życiu tak zawodowym jak i osobistym Władysława Pilawskiego.  W dniu 23 lutego 1957 roku Minister Spraw Wewnętrznych powołał Go na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnej, którą pełnił przez 22 lata czyli do przejścia na emeryturę. Dzięki dużemu zaangażowaniu i osiągnięciom w długoletniej służbie pożarniczej, zdobył zaufanie władz i przełożonych oraz poszanowanie i szacunek współpracowników i podwładnych.

         Władysław Pilawski  przez całe swoje zawodowe życie był wierny profesji św. Floriana, podnosił swoje kwalifikacje i umiejętności, szkolił młodych adeptów ale przede wszystkim opracowywał i wydawał publikacje poświęcone historii pożarnictwa w Polsce. Zawodową przygodę ze strażą pożarną rozpoczętą w roku 1935, a zakończył po 44 latach nienagannej służby w 1979 roku.

Płk. poż. w st. spocz. Władysław Pilawski był wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Komandorskim i Kawalerskim Orderami Odrodzenia Polski, Złotym Znakiem Związku OSP, Honorowy Obywatel Miasta Czarnkowa oraz szeregiem innych odznaczeń krajowych i zagranicznych.        W roku 1993 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na wniosek Kapituły Medalu nadał Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za pionierską działalność dokumentującą historię polskiego pożarnictwa.

Spod pióra Dostojnego Jubilata wyszło kilka cennych opracowań poświęconych historii straży pożarnej w tym: monografia „Historia prasy pożarniczej 1882-1995”, „Ochrona przeciwpożarowa Czarnkowa, powiatu czarnkowskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego”, Ochrona przeciwpożarowa Wielkopolski 1459-1950”.

W ciszy i spokoju  rodzinnego miasta Czarnkowa pracuje nad dokumentowaniem dziejów ochotniczej i zawodowej straży pożarnej Czarnkowa i woj. wielkopolskiego.

 

Będąc obecnie osobą wiekową stale zadziwia jasnością umysłu  i siłą charakteru. Jako członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego-Koła w Czarnkowie jest autorem części opracowania poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu w Czarnkowie i rejonie Czarnkowa. Czynnie uczestniczy w pracach Towarzystwa mającego przybliżyć wydarzenia tamtych lat  - tym cenniejsze iż w trakcie ich trwania miał 5 lat. Do dnia dzisiejszego bardzo aktywnie współpracuje tak z Towarzystwem jak i z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej oraz z Komendami Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Poznaniu i Czarnkowie.

 



Władysław Pilawski

Pan płk. Władysław Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie. Swoją przygodę ze służbą pożarniczą rozpoczął w 1934 roku wstępując w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnkowie.

 

1935r. -W okresie styczeń – marzec odbywa przeszkolenie pożarnicze dla  

            kandydatów na Instruktorów Powiatowych Pożarnictwa.

 

1935 – 1939r.- Powiatowy Instruktor Pożarnictwa na 2 powiaty: Krotoszyński i 

            Rawicki.

 

1939r -Z dniem 1 kwietnia przeniesiony do Okręgu Wojewódzkiego Związku  

           Straży Pożarnych w Poznaniu.

 

1939r. -We wrześniu jako podporucznik Wojska Polskiego w  55 pułku piechoty 

            uczestniczy w kampanii wrześniowej.

 

1940r. -W czerwcu podejmuje pracę w Warszawskiej Straży Ogniowej.

 

1940 – 1944r. -Zajmuje stanowisko zastępy Instruktora Pożarnictwa Dystryktu 

                        w Lublinie.

 

1943r. -Od stycznia do marca oddelegowany do Centralnej Szkoły Pożarniczej 

            w Warszawie jako szef kursu oficerskiego.

 

1944r. - Od września 1944r. do marca 1945r. pracuje w biurze Kierownika 

             Technicznego Pożarnictwa w Krakowie.

 

1945r. -Z chwilą wyzwolenia kraju przez Armię Czerwoną wraca do Poznania i 

             obejmuje stanowisko Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w 

             Poznaniu.

 

1950r. -Z dniem 22 czerwca  przeniesiony do Komendy Głównej Straży

            Pożarnych i pełni obowiązki Zastępcy Komendanta Głównego do spraw

            technicznych.

 

1953r. -Przy końcu 1953r. dwukrotnie aresztowany przez służbę bezpieczeństwa, kategorycznie odmówił przyjęcia warunków współpracy mimo przedstawionych zagrożeń, że będzie zwolniony ze służby w pożarnictwie.

 

1954r. -Zgodnie z zapowiedzią służby bezpieczeństwa dnia 26 stycznia Komendant Główny Straży Pożarnych płk poż. Jan Kwiatkowski wręczył Władysławowi Pilawskiemu zwolnienie z pracy w Komendzie Głównej, z zaznaczeniem, że nie będzie mógł pracować w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.

 

1954 – 1956r. -Pracuje w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego w Warszawie.

 

1957 – 1979r. -Po przeobrażeniach jakie miały miejsce w kraju w październiku 1956r. Władysław Pilawski został przywrócony do służby pożarniczej, a Minister Spraw Wewnętrznych Zarządzeniem personalnym z dnia 23 lutego 1957r. powołał Władysława Pilawskiego z dniem 1 marca 1957r. na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnych, którą to funkcję pełnił przez 22 lata, do chwili przejścia w lipcu 1979r. na emeryturę.

 

1958 - Będąc delegatem Polski na Kongres CTIF w Wiedniu płk. Władysław Pilawski został wybrany do władz tej organizacji. Wykazywał dużą aktywność, był członkiem komisji międzynarodowych zawodów pożarniczych, komisji statutowej. W uznaniu Jego aktywnej działalności i międzynarodowej współpracy przyznano mu zagraniczne odznaczenia Francji, RFN, Włoch, Austrii i Luksemburga.

 

1979r.-Nasz Jubilat płk. poż. Władysław Pilawski przez 22 lata był Zastępcą Komendanta Głównego Straży Pożarnych, a w lipcu 1979r. przechodzi w stan spoczynku.

           

            Okres emerytalny  Władysław Pilawski poświęcił dokumentowaniu chlubnych kart historii pożarnictwa polskiego oraz historii rodzinnego miasta Czarnkowa.

            Mimo podeszłego wieku Jubilat zdołał w okresie emerytalnym opracować

            10 książek dotyczących historii pożarnictwa polskiego  oraz 5 opracowań o pięknej nadnoteckiej ziemi czarnkowskiej.

Powyższe wydawnictwa są zaprezentowane na stoisku wystawowym.





/opracowanie: Mariusz Łukasiak/



opracowanie fotogalerii: promocja@czarnkow.pl


 

 




.

© Urząd Miasta Czarnków
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Optymalizacja dla MS Internet Explorer wersja 5.0 i nowsze, NetScape Navigator 4.5 i nowsze oraz Mozilla Firefox
Strona kodowa ISO-8859-2.
Zalecana rozdzielczość 1024x768.