Czarnków - oficjalna strona miasta - www.czarnkow.pl - Turyści z Poznania w Czarnkowie - 20 marca 2010.




 
www.czarnkow.pl - Turyści z Poznania w Czarnkowie - 20 marca 2010.


Turyści z Poznania w Czarnkowie

W sobotę 20 marca odwiedziło Czarnków ponad 50 turystów z Poznania. Przyjechali na wycieczkę do Czarnkowa zorganizowaną przez Pracownię Krajoznawczą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Pilotem wycieczki była Pani Aleksandra Warczyńska, która na co dzień pracuje w WBPCAK, a także administruje portalem poświęconym turystyce - regionwielkopolska.pl. Zwiedzanie Czarnkowa turyści rozpoczęli od niedawno oddanego do użytku punktu widokowego, z którego roztacza się przepiękny widok na Czarnków oraz dolinę Noteci. Dzięki dostępnej w punkcie widokowym lunecie odwiedzający Czarnków turyści podziwiali wspaniałe krajobrazy odległe nawet o kilkanaście kilometrów, a także poszczególne obiekty usytuowane w samym Czarnkowie.



Po zapoznaniu się z ogólnym widokiem Czarnkowa i okolic przyszedł czas na szczegóły. Z punktu widokowego turyści udali się do Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, gdzie zostali przywitani przez Panią Grażynę Sitek - Kierownik Muzeum, która szczegółowo przedstawiła historię Czarnkowa oraz zaprezentowała zgromadzone eksponaty. Jak wiemy, Czarnków to miasto z bogatą historią, więc opowiadanie o niej zajęło troszkę czasu, ale Pani Grażyna Sitek przedstawiła historię Miasta w tak ciekawy sposób, że turyści wysłuchali bardzo chętnie wszelkich szczegółów, zadając również dodatkowe pytania. Po części związanej z historią miasta przyszedł czas na zwiedzenie prezentowanej w drugiej sali ekspozycyjnej, wystawy pt. „Historia ziemi zaklęta w kamieniu”, która ukazuje ciekawe eksponaty różnego rodzaju kamieni z odciśniętymi w nich śladami z przeszłości.





Kolejnym ciekawym obiektem, który znalazł się na trasie sobotniej wycieczki do Czarnkowa był zabytkowy kościół z 1580 r. Również i tutaj szczegóły historyczne przedstawiła Pani Grażyna Sitek – Kierownik Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, która bardzo dobrze zna historię tego zabytkowego obiektu. Już samo wejście do kościoła, który ma ponad 400 lat robi wielkie wrażenie obcowania z namacalną historią i upływem czasu. Półmrok panujący we wnętrzu, tylko z delikatnym światłem przedostającym się przez witraże powoduje specyficzne przeżycia, których nie da się w łatwy sposób opisać słowami, trzeba ich doznać osobiście, aby móc zrozumieć co się wówczas czuje. Jest to najcenniejszy zabytek w Czarnkowie i jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w całej Wielkopolsce.





Trasa wycieczki do Czarnkowa w kolejnym punkcie przewidywała wspólne zdjęcie przy zabytkowym czołgu z okresu II Wojny Światowej, który został gruntownie odrestaurowany i obecnie stoi w dogodnym miejscu dla turystów przy parkingu usytuowanym przy ul. Kościuszki, tuż nieopodal cmentarza parafialnego. Jednakże padający deszcz pokrzyżował troszkę plany i turyści mogli zobaczyć czołg i zrobić zdjęcia tylko z okien autobusu.

Ostatnim punktem programu wycieczki do Czarnkowa było udanie się pod skocznię narciarską położoną w parku miejskim im. St. Staszica oraz spotkanie z rekordzistą skoczni Panem Kazimierzem Polusem, który w roku 1971 ustanowił rekord skoczni wynoszący 34,5 metra. Pan Kazimierz Polus z dumą opowiadał o swoim rekordowym skoku. Zaprezentował także narty, na których ustanowił rekord skoczni oraz zdobyte puchary i dyplomy.
Turyści byli zachwyceni, iż mogli spotkać się z rekordzistą skoczni narciarskiej w Czarnkowie i wysłuchać bezpośrednio od niego historii skoków, które odbywały się na tym obiekcie, jedynym takim w Wielkopolsce.









Spotkanie z rekordzistą skoczni Kazimierzem Polusem

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Czarnkowa – Miasta z charakterem, malowniczo położonego nad Notecią.

Grzegorz Wójcik
promocja@czarnkow.pl

Nadnoteckie Echa nr 13/689 z dnia 30 marca 2010


opracowanie fotogalerii: promocja@czarnkow.pl



© Urząd Miasta Czarnków
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Optymalizacja dla MS Internet Explorer wersja 5.0 i nowsze, NetScape Navigator 4.5 i nowsze oraz Mozilla Firefox
Strona kodowa ISO-8859-2.
Zalecana rozdzielczość 1024x768.