Konferencja Metodyczna




 
www.czarnkow.pl - Konferencja Metodyczna

Konferencja metodyczna

Zadania polskich instytucji i służb społecznych w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, tworzenia oferty pomocy specjalistycznej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych"

Przemoc wobec dzieci i ich złe traktowanie jest poważnym problemem społecznym. W społeczeństwie panuje przekonanie, że przemoc to zjawisko marginalne, że występuje bardzo rzadko i wyłącznie w środowiskach patologicznych. Jednak coraz częściej słyszy się o przemocy dorosłych wobec dzieci, które nie czują się bezpiecznie w domu rodzinnym. Dom rodzinny, spostrzegany jako ciepłe i bezpieczne miejsce, jest dla wielu ludzi miejscem zagrożenia, cierpienia, rozpaczy. Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy ze szkód fizycznych, emocjonalnych i poznawczych, jakie może wyrządzić dziecku przemoc domowa. Krzywdzenie dziecka hamuje jego rozwój emocjonalny i poznawczy, powoduje agresywne zachowania, a nawet próby samobójcze.

Dlatego dnia 16 stycznia br. z inicjatywy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MKRPA) w Sali Sesyjnej Ratusza odbyła się Konferencja Metodyczna, dotycząca zadań polskich instytucji i służb społecznych w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, tworzenia oferty pomocy specjalistycznej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, radni, pracownicy socjalni, członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policjanci, kuratorzy, dyrektorzy i pedagodzy szkolni, duchowni, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz ofiar przemocy w rodzinie.

Uroczystego otwarcia Konferencji Metodycznej dokonała Ewa Pawlikowska Adamczak - kurator zawodowy rodzinny i dla nieletnich, członek MKRPA.
W pierwszej części spotkania zaproszeni prelegenci przedstawili zadania obligujące do podejmowania działań w zakresie przemocy, szereg informacji oraz istotnych przepisów prawnych w tym zakresie:
  • Zadania samorządu lokalnego w oparciu o znowelizowaną ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 4 ust.1 pkt 2) - Franciszek Strugała - Burmistrz Miasta Czarnków, przewodniczący MKRPA,
  • Wywiązywanie się służb powołanych do przeciwdziałania przemocy w rodzinie w opinii mediów - Anna Klimczewska - Chałaścińska - TVN Program "Uwaga" - Warszawa,
  • Zadania policji (zgodne z ustawą o policji - art. 1 ust. 2 pkt 1,3,4) z uwzględnieniem tworzenia oferty pomocy specjalistycznej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Tomasz Szankin - pełnomocnik ds. jakości Komenda Główna Policji w Warszawie,
  • Przemoc w rodzinie w polskim prawodawstwie Mirosław Adamski - rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu,
  • Organizacja służb socjalnych w aspekcie rozwiązywania problemów społecznych - Lidia Wrocińska - Sławska - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu,
  • Praktyczne rozwiązania Domu Małego Dziecka w Krzyżu Wlkp. w zakresie sytuacji kryzysowej w rodzinie - Elżbieta Brudło Dyrektor Domu Małego Dziecka w Krzyżu Wlkp.

Ponadto Jolanta Adamska z Twarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu zaprezentowała ofertę Towarzystwa w zakresie edukacji w środowisku lokalnym, dotyczącą przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a każdy z uczestników konferencji, oprócz pakietu materiałów, otrzymał ofertę Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka z Poznania w zakresie pomocy specjalistycznej dla dzieci molestowanych seksualnie.

W dalszej części spotkania przedstawiono rozwiązania na terenie miasta w oparciu o działania samorządu lokalnego: diagnozę problemu przemocy w rodzinie oraz ofertę profilaktyczną Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie przedstawiła Ilona Redzimska - inspektor KPP ds. nieletnich, profilaktykę I, II i III - rzędową realizowaną przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarnkowie zaprezentowała Ewa Pawlikowska Adamczak - członek Komisji, natomiast programy profilaktyczne realizowane w szkołach na terenie miasta na przykładzie Prywatnego Zespołu Szkół przedstawiła dyrektor Krystyna Heppner.

Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z ofertą Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej działającej na terenie miasta (informacje przedstawiła dyrektor Poradni Grażyna Fąka), działalnością Świetlicy Socjoterapeutycznej "Przylesie" (informacje przedstawili wychowawcy Małgorzata Nowakowska i Daniel Gołębiewski) oraz działalnością Świetlicy Środowiskowej "Nadzieja", w imieniu której wystąpili ks. Kanonik St. Tomalik oraz Bożena Kacza.

Konferencji towarzyszyła prezentacja publikacji poznańskiego wydawnictwa Media Rodzina oraz wystawa prac dzieci i młodzieży ze Świetlicy Socjoterapeutycznej "Przylesie".

Konferencja powinna uświadomić społeczeństwu istotę problemu dziecka krzywdzonego, znieść stereotypy utrudniające zapobieganie przemocy.

dodano przez.: promocja@czarnkow.pl


© Urząd Miasta Czarnków - promocja@czarnkow.pl.
Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020.
Optymalizacja dla MS Internet Explorer wersja 5.0 i nowsze, NetScape Navigator 4.5 i nowsze.
Strona kodowa ISO-8859-2. Zalecana rozdzielczość 800x600.